Sylwia Leszczyńska została Laureatką III Florystycznych Mistrzostw Polski 2018 zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski we florystyce w kategorii juniorów. Od kiedy pamiętam bukiety są moją absolutną miłością, więc jest to dla mnie ogromnie ważne wyróżnienie. Tegoroczne mistrzostwa to pierwsze moje tego typu doświadczenie – dużo nerwów, stresu i nieprzespanych nocy, ale także duża radość – przyznaje Sylwia.
Jak to było?
Jak doszło do tego, że Sylwia może dziś poszczycić się tytułem Mistrzyni Polski we Florystyce w kategorii juniorów? Pod koniec kwietnia wystartowała w mistrzostwach, które miały miejsce na Zamku Książ w Wałbrzychu. Tam zmierzyła się z kolegami i koleżankami z całego kraju w czterech konkurencjach, z których część była wcześniej owiana tajemnicą do ostatniej chwili, część natomiast została ogłoszona publicznie wcześniej. Hasło całej imprezy branżowej brzmiało „Jesteśmy częścią świata”.
Pierwsze zadanie nosiło tytuł „Azja w Zamku Książ” – zawodnicy mieli przygotować dużą formę florystyczną inspirowaną kolorami, zapachami i strukturami Azji. Kolejny temat, na podstawie którego miał powstać bukiet wiązany w ręku, połączony był z pięknem Afryki, tamtejszą różnorodnością kulturową. Nie zabrakło także zadania tematycznego z naszego europejskiego podwórka – uczestnicy mistrzostw mieli stworzyć bukiet ślubny lub inną ozdobę dla panny młodej, w których dostrzegalny byłby motyw wybranej stolicy europejskiej. Wszystkie prace oceniał międzynarodowy skład sędziowski.
Zadanie 1: Azja w zamku Książ – Instalacja, duży obiekt
Każdy region Azji ma swoje własne, charakterystyczne zwyczaje, jest jednak wiele cech wspólnych dla całej Azji. Przede wszystkim ogrom kolorów, zapachów, struktur … Każdemu z kolorów przypisuje się symboliczne znaczenie, które często jest zupełnie inne niż w naszej kulturze. Czerwony kolor to kolor małżeński symbolizujący lojalność i odwagę, żółty to kolor cesarski – synonim władzy, mocy i bogactwa. Zielony, podobnie jak w naszej kulturze, symbolizuje życie, dynamizm. Fiolet to wyjątkowo silny kolor o znaczącej wartości, niegdyś noszony przez władców oznaczał mądrość i moc. Połączenie tych kolorów przedstawia wszystkie, najważniejsze dla mnie wartości.
Zadanie 2: Afrykańska piękność – Bukiet wiązany w ręku
Roślinność afrykańska jest bardzo różnorodna. Wykazuje znaczny związek ze strefami klimatycznymi występującymi na terenie tego kontynentu. Skutkuje to zaskakującymi połączeniami roślin. Afryka kojarzy się z feerią barw, pięknie zdobionymi płótnami, często nieoczywistymi zestawieniami kolorystycznymi i strukturami.
Zadanie 3: Pustynia Wiatrów – niespodzianka
Zadanie 4: Szlakiem europejskich stolic – Ozdoba Panny Młodej
Belgrad – Serbia
W Serbii, podobnie jak na Podlasiu, z którego pochodzę, jedną z dominujących religii jest Prawosławie. Ceremonia zaślubin odbywa się w cerkwi – wyjątkowym, niezwykle klimatycznym miejscu. Młodzi stoją na białej tkaninie, manifestując tym samym czystość ich intencji. Bardzo ważne znaczenie w liturgii ma liczba trzy. Na wstępie trzy razy kapłan wypowiada formułę zaręczyn, potem przy stoliku z ikoną trzy razy powtarzana jest formuła zaślubin. Również po trzykroć młodzi będą pili wino z czary podanej przez księdza. Potem znów po trzykroć para w asyście świadków trzymających korony nad ich głowami, okrąży leżącą na anałoju ikonę. Ozdoba Panny Młodej nawiązuje do bogatego zdobnictwa cerkwi, do tradycji, która nakazuje nakrycie ramion w świątyni, a także kultu ikon, często wykonanych w technice mozaiki. Ozdoba lekko nieoczywista, podkreślająca magię świątyni, a także samego sakramentu.
Jak wyglądały prace?
Były imponujące! Niepowtarzalne, piękne, zachwycające. Łączyły w sobie wiele różnorodnych gatunków kwiatów i innych roślin, zaskakiwały połączeniami kolorystycznymi i strukturalnymi. Praca Sylwii Leszczyńskiej – najmłodszej uczestniczki mistrzostw – została doceniona za lekkość i naturalność oraz radość, jaką udało się Jej wydobyć z różnorodnych roślin. Sędziowie dostrzegli dynamikę, świetny pomysł oraz odwagę w pracy laureatki. Nic więc dziwnego, że bukiet Sylwii – Mistrzyni Polski Juniorów we Florystyce – otrzymał najwyższe noty sędziowskie, biorąc pod uwagę także bukiety seniorów. Trzymajcie za Nią kciuki, bo we wrześniu czeka Ją kolejny konkurs – EuroSkills w Budapeszcie. Jest to wydarzenie, które skupia rozmaitych ekspertów w swoich dziedzinach oraz stworzy okazję do wymiany doświadczeń, poznania praktyk zawodowych z różnych krajów europejskich, czy promocji własnych umiejętności.
Czy warto?
Oczywiście, że tak! Świadomość, że zostaliśmy docenieni przez ekspertów z zakresu florystyki budzi naszą radość i wzruszenie. Niemniej ważne są dla nas pozytywne opinie odbiorców naszych prac. Zarówno na mistrzostwach florystycznych, jak i każdego dnia w kwiaciarni, mnóstwo serca i zapału wkładamy w to, by przygotowywane przez nas kompozycje były oryginalne i wzbudzały szczególne uczucia. Kosztuje nas to sporo – bo zdobycie wiedzy i doświadczenia z zakresu florystyki wymaga dużej determinacji. Wiemy jednak, że warto – nie tylko dzięki sędziom, którzy docenili prace Sylwii na konkursie, ale i dzięki Wam – naszym Klientom. Bo Wasze zadowolenie, zachwyt, radość, wzruszenie oraz każda inna pozytywna emocja wywołana przez nasze kwiaty – znaczy dla nas wiele i utwierdza w przekonaniu, że wykonywana przez nas praca to kawał dobrej roboty.