Tulipan przypominający różę czy róża przypominająca tulipana? To pytanie często pojawia się w głowach osób, które pierwszy raz widzą eustomę wielkokwiatową. Ten nietypowy kwiat przywędrował do Polski z dalekiego Teksasu, jednak jego największe hodowle można znaleźć w Japonii i Nowej Zelandii. Charakterystyczna budowa eustomy sprawia, że chętnie sięgają po niego nie tylko miłośnicy roślin domowych, ale także florystki.
Pąków w eustomie nigdy za wiele!
Aby zrozumieć wyjątkowość eustomy, trzeba sięgnąć po informacje dotyczące jej morfologii. Jest to bylina krótkowieczna z rodziny goryczkowatych. Jej pędy mogą osiągnąć nawet 70-80cm wysokości. Charakterystyczną cechą eustomy jest jednak to, że jej rośliny wypuszczają więcej niż jeden pąk. Niektóre z nich mogą rozwinąć nawet kilkadziesiąt pięknych kwiatów, które do złudzenia przypominają fuzję róży z tulipanem. Jako kwiat pokojowy, eustoma jest bardzo prosta w pielęgnacji. Lubi delikatnie zacienione stanowiska, dlatego dobrze rozwija się w polskim klimacie, który słynie z pochmurnej pogody. Przy żyznym podłożu bogatą w próchnicę, eustoma wymaga podlewania dopiero wtedy, gdy staje się ono całkowicie suche. Eustoma jest świetnym wyborem dla osób, które marzą o pięknym kwiecie w domu, a nie mają zbyt dużo czasu na opiekę nad nim. Ta roślina ma też jednak inne zastosowanie.
Niezastąpiona w bukietach
Eustoma nadaje się też na kwiat cięty – jest więc często wykorzystywana we florystyce. Na rynku dostępne są sadzonki różnych gatunków tej rośliny, które różnią się barwą płatków. Gama kolorystyczna kwiatów eustomy jest bardzo szeroka – może być kremowa, liliowa, zielona, brązowawa czy biało-różowa. Za co jeszcze tak bardzo lubią ją florystki? Jej kwiaty są tak rozłożyste, że optycznie powiększa nawet skromne bukiety. Często używa się jej w kompozycjach mieszanych. Eustoma należy do kwiatów, które niezależnie od koloru można wręczać na wiele różnych okazji – można podarować ją zarówno członkowi rodziny, jak i ukochanej osobie. Pąki eustomy są jednak same w sobą wyjątkową dekoracją, która zachwyci każdego obdarowanego.
Eustoma, czyli kwiatowa druhna panny młodej
Eustoma komplementuje piękno innych kwiatów, dzięki czemu często towarzyszy pannom młodym podczas ślubu. Bukiet z eustomy białej można wzbogacić na przykład lawendą. Jej drobne płatki będą nie tylko kolorowym akcentem, ale wypełnią też pustą przestrzeń. Panny młode, które lubią eksperymentować, często łączą fioletowe eustomy z kontrastującymi kolorami, jak na przykład czerwień róż lub tworzących harmonijne przejścia różami i kremami piwonii. Tworzą w ten sposób bujne bukiety, które zachwycają intensywnością kolorów na tle białej sukni ślubnej. Odpowiednio przygotowana eustoma ma też bardzo cenioną wśród kwiatów ciętych zaletę – zachowuje świeżość i nienaganność nawet przy długim przebywaniu poza wazonem z wodą. Florystki z białostockiej kwiaciarni Girlanda zaprojektowały już wiele bukietów z eustomy, które wzbudziły zachwyt u wszystkich panien młodych. Zapraszamy do odwiedzenia nas i skomponowania idealnego bukietu na różne okazje – nie tylko na ślub!