Bukiet ślubny to jeden z istotniejszych elementów ślubnej stylizacji. Nie warto zdawać się na przypadkowe kompozycje, warto zatrzymać się na chwilę i z dobrą florystyką stworzyć coś, co idealnie odzwierciedli naszą osobowość, podkreśli atuty figury, odwróci uwagę od niedoskonałości, uzupełni kreację. Tak – „zwykły” bukiet może zdziałać takie cuda!
Ślubna wiązanka to coś więcej niż ładny dodatek
Bukiety, które komponujemy dla naszych Klientek, są doskonale do nich dopasowane. Dzięki temu nie przyćmiewają właścicielek. W naszej kwiaciarni stawiamy na indywidualizację, ale nie działamy w ciemno. Doskonale opanowałyśmy reguły doboru kwiatów do typu urody, który reprezentują odwiedzające nas Panie. Zobaczcie same, jak to wygląda.
Typ urody – podkreślamy, nie wytłumiamy naturalnych cech:
- jasne włosy i karnacja – polecamy jasne, delikatne kwiaty, które nie zdominują właścicielki (szczególnie mocno będzie to widać na zdjęciach);
- włosy brązowe, czarne – kwiaty o intensywnych, raczej ciemniejszych kolorach, które nie zginą na tle panny młodej;
- włosy rude – kwiaty o odcieniach żywych.
Sylwetka – modelujemy figurę, ale jej nie przytłaczamy.
Suknia – podkreślmy linię sukni, nie zaburzamy jej formy.
Gatunek kwiatów – mamy tu sporą różnorodność, zależną niekiedy od możliwości finansowych, na przykład, kiedy marzą nam się kwiaty niedostępne w sezonie. Nasze Klientki wybierają i klasyczne odmiany i kwiaty sezonowe i okazy egzotyczne, ekskluzywne. Inspiracje znajdziesz w innym artykule na naszym blogu – Florystyki opowiadają o symbolice kwiatów ze ślubnych bukietów.
Kształt bukietu – tu zwracamy uwagę na zasady proporcji. Oto, co mamy do wyboru.
- Arm bouquet, czyli naręcze – nazywamy tak wiązankę, trzymaną tak, by leżała na przedramieniu, składają się na nią długie kwiaty wraz z liśćmi. Są one spięte wstążką, której końce mogą luźno opadać. Pasuje do koronkowych sukienek i stylistyki rustic, chic, vintage, boho.
- Berło – tworzone jest z dużych, smukłych kwiatów o długich łodygach. Ma nowoczesną formę, która współgra ze stylem awangardowym. Dobrze wygląda w rękach wysokich i smukłych Panien Młodych.
- Composite, inaczej: glamelia lub kamelia – to w zasadzie dużych rozmiarów, pojedynczy kwiat, który powstaje poprzez skomponowanie większej ilości warstw płatków. Sprawia niezwykłe wrażenie, przyciąga wzrok. Spodoba się odważnym, błyskotliwym Pannom Młodym.
- Kaskadowy – określany inaczej spływającym bukietem, ma zwykle bogatą kompozycję, kwiaty ułożone są w niej tak, jakby opadały z rąk w stronę ziemi. Będzie odpowiedni dla wysokiej Panny Młodej w skromnej sukni.
- Mufka – przypomina kobiecą część garderoby charakterystycznej dla chłodniejszych pór roku. Tego typu bukiety też popularne są, kiedy aura wymaga osłonięcia dłoni panny młodej, czyli zimą. Są jednocześnie bardzo stylowe i funkcjonalne.
- Nosegay, czy bukiet naturalny – przez gęste ułożenie kwiatów przypomina wiązankę typu biedermierowego lub polnego. Popularność zawdzięcza temu, że daje spore możliwości doboru różnych gatunków, wielkości kwiatów, długości łodyg, przez co łatwo dopasowuje się do sylwetki właścicielki. Kwiaty układane są skrętolegle, co nadaje kompozycji kształt kuli lub grzybka. Wstążka może całkowicie wykańczać rączkę lub odsłaniać łodyżki.
- Nowoczesny – charakteryzuje się oryginalną konstrukcją i oryginalnym materiałem florystycznym. Docenią go artystyczne dusze i eksperymentatorki.
- Pomander – czyli kula z kwitnących kwiatów za pomocą wstążki zawieszona na nadgarstku panny młodej. Daje spore możliwości doboru kwiatów i kolorów.
- Półksiężyc – przybiera formę obustronnie symetryczną lub wydłużoną z jednej strony. Do jego wykonania wykorzystujemy kwiaty i zieleń o długich, miękkich łodygach. Trzeba uważać, by nie zdominował sylwetki właścicielki.
- Torebka – to oryginalna kompozycja, w unikalny sposób wykonana z wybranych przez Pannę Młodą kwiatów.
- Wachlarz – pozwala na łączenie w kompozycji kwiatów i ozdobnych materiałów, koronek, patyczków. Propozycja dla odważnych Panien Młodych.
- Polna wiązanka – jej luźno zebrane kwiaty o odsłoniętych łodygach, przewiązanych wstążką, komponują się z wiankiem na głowie. Przywodzi na myśl romantyczne bukiety zrywane na łąkach.
Rączka – jej wykończenie, to kolejny element, na który zwracamy uwagę. Może ona nawiązywać do stylistyki sukni ślubnej poprzez wykorzystanie tego samego materiału lub koloru (unikamy zestawiania różnych odcieni bieli); może też być utrzymana w kolorystyce kwiatów z bukietu. Jeśli lubimy strojne wiązanki, warto na rączce bukietu umieścić kokardę, dodatki typu biżuteryjnego – na przykład broszki
Kwiaty nie tylko w rękach Panny Młodej
Warto też zwrócić uwagę na to, że ślubna wiązanka powinna korespondować kolorystycznie i estetycznie z butonierkami dla Panów, bransoletkami kwiatowymi dla Pań, a nawet z dekoracjami florystycznymi w kościele czy w sali bankietowej. Uwaga! To bukiet Panny Młodej zwykle decyduje o stylistyce pozostałych dekoracji, nie odwrotnie.
Ślubny budżet kwiatowy
Trzeba liczyć się z tym, że im większy, strojniejszy, wymyślniejszy bukiet ślubny, tym wyższa będzie jego cena. Z naszej praktyki wynika jednak, że dobrze przygotowana florystyka będzie potrafiła zaproponować Pannie Młodej rozsądny konsensus finansowy między wymarzonym bukietem, a dostępnymi środkami.