W oczekiwaniu na Święta – klasyczne lub nowoczesne wieńce adwentowe

Strona główna/Bez kategorii/W oczekiwaniu na Święta – klasyczne lub nowoczesne wieńce adwentowe

Symbolika świąteczna jest obecna również w branży florystycznej, a kompozycje kwiatowe z powodzeniem pełnią jednocześnie rolę dekoracji. Tak jest w przypadku wieńców adwentowych, które zwiastują czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Spełniają one ważną rolę w jako symbol, a przy tym mogą wyglądać ciekawie, finezyjnie, być ozdobą domu, jeszcze zanim pojawi się w nim choinka.

Ciekawa historia wieńców adwentowych

Tradycję zapoczątkował pastor Johann Hinrich Wichern, który w 1839 roku podczas adwentu modlił się wraz z podopiecznymi wokół drewnianego koła, na którym umieszczone były 24 świece – jedna na każdy dzień adwentu. To właśnie dodatkowa symbolika adwentu – im bliżej Świąt, tym jaśniej i cieplej we wszystkich domach.

Forma wieńca zmieniała się przez lata, m.in. 24 świece zastąpiono czterema lub wielokrotnością czterech, lecz idea pozostała niezmienna. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa.

wianek adwentowy

 

Współczesne konstrukcje florystyczne są tworzone tak, aby gotowa kompozycja długo cieszyła wzrok.

Piękne wianki adwentowe to nasza specjalność

Na okrągłym lub owalnym stelażu umieszczane są gałązki naturalne oraz odpowiednio dobrane dekoracje. Sam stelaż może być wykonany z mocno splecionej słomy lub drutu, aby zapewniać solidną bazę dla dalszych działań.

Tworzenie i dekorowane wieńca adwentowego może opierać się o:

  • materiały naturalne – od drobnych i dyskretnych, jak suszone liście po znacznie bardziej okazałe: duże szyszki, susz egzotyczny, owoce dzikiej róży, a także, mech i gałązki jodły szlachetnej, które podkreślają urok każdej konstrukcji i doskonale komponują się z elementami dekoracyjnymi
  • materiały sztuczne – sztuczne gałązki splecione w wieniec imitują naturalne i są zdecydowanie trwalsze oraz nie tracą igieł; tutaj również wybór dodatków sprawia, że powstają wieńce o ciekawej formie i estetyce.

Kolejny ważny aspekt to sama forma i kolorystyka każdego wieńca. Wianki adwentowe zdobiące dom przyciągają wzrok i zastępują często inne ozdoby adwentowe. Natomiast forma, wielkość oraz kolorystyka sprawiają, że podkreślamy stylistykę wnętrza.

  • KLASYKA I STYL TRADYCYJNY – dominujące kolory to zieleń wieńca oraz dodatki w naturalnych barwach (najczęściej susz, szyszki, mech) i czerwono-złote akcenty
  • NOWOCZESNOŚĆ – mniej typowa kolorystyka, na przykład róż, mięta czy czerń, a także większa ilość dekoracji – wszystko jednak dobierane z umiarem.

Na rynku pojawiają się również zupełnie inne formy, na przykład cztery świece ustawione na podłużnym, drewnianym stelażu, lecz wieńce adwentowe nadal cieszą się zasłużonym zainteresowaniem.

Bogaty wybór wieńców adwentowych w kwiaciarni

Girlanda zawsze w porę rozpoczyna przygotowania do tworzenia adwentowych kompozycji, dlatego już teraz przedstawiamy nasze prace i wykonujemy kolejne, aby każdy mógł wybrać wieniec adwentowy zgodnie ze swoim gustem. Jeżeli jest to pierwszy taki zakup, z przyjemnością doradzimy – zapraszamy do naszej kwiaciarni w Białymstoku.

2020-10-19T13:08:30+00:00