Wianki na różne okazje – jak wybrać odpowiedni?

Strona główna/Bez kategorii/Wianki na różne okazje – jak wybrać odpowiedni?

Jeszcze nie tak dawno temu połowa czerwca była wyczekiwana przez każdą słowiańską niewiastę. W Noc Kupały bowiem wszystkie niezamężne dziewczyny plotły wianki, które następnie powierzały objęciom rzecznego nurtu. Jeżeli kwiaty zahaczyły o konar drzewa lub wypłynęły na brzeg, panna miała pozostać samotna aż do kolejnego czerwca. Wianek poniesiony przez nurt aż do rąk kawalera, który wyłowił go z wody, był zwiastunem szybkiego zamążpójścia. Z biegiem czasu wianek stał się dziewczęcym uzupełnieniem stylizacji na różne okazje. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak wybrać ten idealny na chrzest, komunię i ślub!

Minimalistyczne i wygodne wianki do chrztu

Chrzest to wyjątkowa okazja dla wierzących rodziców – ich dziecko zostaje powierzone Bogu i staje się członkiem wspólnoty chrześcijańskiej. Częstym problemem jednak bywa ubranie maluszka. Dzieci zazwyczaj wiercą się w ramionach rodziców, zrzucając przy tym czapeczki lub kapelusze. Świetnym i wygodnym dopełnieniem niemowlęcej sukienki może być dopasowany wianek, utkany na bazie bezuciskowej opaski.

Mamy cenią sobie wianki do chrztu ze względu na to, jak łatwo i szybko można włożyć je na głowę dziecka. W zależności od oczekiwań i upodobań, mogą być one wykonane zarówno z żywych, jak i sztucznych kwiatów. Wianki do chrztu często tworzy się z młodych, delikatnych pączków białych kwiatów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć po kompozycję w odcieniach różu czy moreli. Wianki do chrztu mogą być również wykonane z gipsówki, która swoimi drobnymi płatkami zachwyca nawet najbardziej wymagających klientów. 

Odrobina elegancji idealna na komunię

Wianki to prawdziwy hit komunijnej mody. Coraz częściej zastępują one tradycyjne ozdoby do włosów w postaci spinek, grzebieni i dekoracyjnych wsuwek. Wyborowi tego akcesorium sprzyja termin sezonu komunijnego – zazwyczaj trwa on od kwietnia do czerwca. Jest to czas, kiedy można znaleźć piękne, żywe kwiaty w samym środku rozkwitu.

Dziewczynki przyjmują Komunię Świętą w wieku 8-9 lat. Jest to idealny wiek do podkreślenia niewinnej urody delikatnymi kwiatami. Najczęściej są to klasyczne, pełne wianki. Pojawią się również półwianki, opaski kwiatowe czy wianuszki na kok. Wianki komunijne najczęściej są w odcieniach bieli i kremu, czasami z dodatkiem różu czy żółtego koloru nawiązującego do zdobień alby.

Korona z kwiatów dla królowej wesela

Wianki ślubne to osobna kategoria florystyki. Stworzenie idealnego nakrycia głowy dla panny młodej to w końcu nie lada wyzwanie. Podczas szukania odpowiedniego wianka warto wziąć pod uwagę nie tylko upodobania, ale również fryzurę i typ urody przyszłej królowej wesela. Zbyt okazałe kwiaty mogą optycznie pomniejszyć twarz, za małe natomiast zginą wśród gęstych loków lub fal.

Wysokie panny młode mogą sięgnąć po wianki ślubne uplecione z dużych, rozłożystych kwiatów. Tradycyjna biel, delikatny róż lub morela i pomarańcz to odcienie idealne dla każdej panny młodej. Odważniejsze klientki kwiaciarni i pracowni florystycznych często decydują się również na wianki wykonane z samej zieleni.  Wianki ślubne pięknie prezentują przy rozpuszczonych włosach – zarówno prostych, jak i falowanych.

Mniejsze wianki to natomiast wybór idealny dla drobnej panny młodej. Niewielkie płatki nie przytłoczą optycznie jej filigranowanej postury. Wybierając ozdobę z subtelnych roślin, warto postawić na wysokie upięcie w postaci koka lub wysokiego kucyka. Taka fryzura w pełni wyeksponuje urok drobnych płatków kwiatów.

Wianki ślubne

Minimalistyczne wianki

Wianek z błękitnych kwiatów

Wianki do chrztu

2022-02-05T21:38:38+00:00