Kwiaty ślubne jak ogrody: po francusku lub po angielsku

Strona główna/Bez kategorii/Kwiaty ślubne jak ogrody: po francusku lub po angielsku

Bukiety ślubne są jak Panny Młode – wszystkie piękne, wszystkie wyjątkowe, odpowiadają ich gustom, podkreślają kreacje, oddają osobowość. Słowem – różnią się. Kiedy patrzymy na te dzieła florystyki, trudno nam oprzeć się wrażeniu, że widać w nich pewne ogólne zamysły kompozycyjne – jedne z nich są uporządkowane, inne sprawiają wrażenie twórczego nieładu. Coś Wam to przypomina?

Od ogrodów do florystyki

Ogrody aranżowane są zgodnie z obowiązującymi w danym czasie prawidłami estetyki. W historii najwyrazistsze są dwa nurty w ich urządzaniu – francuski, wywodzący się z renesansu i baroku, oraz angielski, spopularyzowany w epoce romantyzmu. Analogia, która przyszła nam tu na myśl, jest prosta: kwiatowe wiązanki – nie tylko ślubne – są miniaturowymi ogrodami. Zostały wymyślone, zaplanowane, otoczone opieką, cieszą zmysły zapachem, kolorem, różnorodnymi fakturami poszczególnych elementów, aż chce się je pokazywać. Oczywiście są mniej trwałe niż ogrody, ale wzbudzają tyle samo emocji.

Kompozycja ślubnej wiązanki

Bukiet ślubny à la ogród francuski – ma regularną postać, jest uporządkowany, każdy element takiej kompozycji ma swoje miejsce i nie mógłby się znajdować w innym, nie dałoby się go też usunąć czy zastąpić.

  • Dla kogo? Spodobają się prawdopodobnie Paniom eleganckim, rozważnym, które cenią harmonię w przestrzeni.
  • Do czego? Pasuje do krótkich sukienek, sukni ciężkich, ozdobnych o zamkniętej formie, a także do dwuczęściowych kostiumów.
  • Kolorystyka: od bieli, pasteli przez intensywne nasycone odcienie; kolory łączone bądź jednolite. Tu możliwości jest wiele.

Bukiet ślubny w stylu ogrodu angielskiego – tego typu wiązanki zrywają z rygorami kompozycyjnymi, sprawiają wrażenie naturalnych, pozornie przypadkowo zebranych elementów. Zwracają uwagę urokliwą swobodą, mogą być asymetryczne, spływające, „rozrzucone”.

  • Dla kogo? Odpowiednie prawdopodobnie dla romantyczek, artystycznych dusz, indywidualistek i miłośniczek natury.
  • Do czego? Dobrze wyglądają z sukniami lekkimi, zwiewnymi, a także z sukniami z talią w pasie czy z wysoką talią empire.
  • Kolorystyka: zależnie od upodobań, sukni Panny Młodej.

W takich bukietach mogą dominować odcienie zieleni, co koresponduje z najaktualniejszymi trendami, o czym piszemy w innym miejscu na naszym blogu – Kolor roku 2017 w ślubnych stylizacjach kwiatowych: greenery.

A co w bukiecie?

Wydawać by się mogło, że najpopularniejsze będą wszelkie gatunki kwiatów białych i pastelowych lub klasyczne róże. Jednak Panny Młode są coraz odważniejsze w swoich estetycznych wyborach – sięgają po egzotyczne odmiany, przykuwające wzrok kolory, kontrastujące na przykład z odcieniem sukni ślubnej. To, co znajdzie się w wiązance, może być podporządkowane wyłącznie względom estetycznym, ale też zdarza się, że brana jest także pod uwagę symbolika roślin.

Stosownie do pory roku

Tak jak ogrody w różnych porach roku, tak i bukiety ślubne mogą odzwierciedlać okoliczności natury. Najczęściej porom roku przypisujemy takie barwy:

  • wiosna – pastele, zielenie, greenery,
  • lato – żółcienie, czerwienie, intensywne odcienie,
  • jesień – pomarańcze, brązy, złoto,
  • zima – biel, klasyczna czerwień, srebro.

Pomysł na ślubną wiązankę

Panny Młode najczęściej swoją ślubną stylizację mają zaplanowaną od butów po bukiet i chcą, by tego dnia wszystko było zgodne z ich marzeniami. Jeśli jednak potrzebujesz inspiracji – zapraszamy do naszej białostockiej kwiaciarni. Porozmawiamy, pooglądamy, w sympatycznej atmosferze powstanie najpiękniejszy bukiet ślubny – najpiękniejszy, bo Twój.

2017-07-12T16:40:08+00:00